Përkujtohet rrëzimi i bustit të Stalinit në Shkodër

Në 14 janar u përkujtua 26 vjetori i rrëzimit të bustit të Stalinit në Shkodër. Plot 26 vjet më parë, në paraditen e datës 14 janar të vitit 1990, me mijëra banorë të qytetit të Shkodrës u grumbulluan në qëndër të qytetit dhe për disa orë me rradhë zhvilluan një tubim proteste në heshtje, i cili synonte rrëzimin e monumentit të Stalinit që ndodhej në një nga lulishtet e shesheve kryesore të atij qyteti. Kjo demostratë masive e cila shënonte dhe protestën e parë antikomuniste pas më shumë se gjysëm shekulli të sundimit të regjimit të Enver Hoxhës, bëri bujë të madhe brenda e jashtë vëndit.

Ceremonia e rastit mblodhi protagonistë të ngjarjes e po ashtu edhe dhjetëra të persekutuar si dhe drejtues të Partise Demokratike si dhe drejtuesit e bashkisë Shkodër në keto 25 vite. Kreu i Bashkisë Shkodër Voltana Ademi në këtë përvjetor teksa vlerësoi qëndrestarët që në atë kohë ishin studentët theksoi se ajo ngjarje jep edhe një mesazh të rëndësishëm edhe për situatën aktuale.

Postime të ngjashme

Bëj një koment